5 основни елемента на лозарството

5 основни елемента на лозарството

5 основни елемента на лозарството

Blog Article

Присаждането е един от начините за размножаване на лозите и се използва, когато искате да внесете корекция в сорта или пък да произведете облагороден посадъчен материал. Има различни начини за присаждане на лоза

Този срок позволява, ако не успеем в началото на периода или пък присаждането е неуспешно, да повторим операцията.

През есента - веднага след като е завършил листопадът, но

Свържете се с нас Моят профил Връщане на стока Моите поръчки Допълнения

Инсталации за преработка на етерично-маслени суровини

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.

От своя страна тази промяна е причина за съществени промени в технологията на почвообработката. Премахва се плужната обработка на почвата, а се прилага плоскорезна разрохкваща обработка и затревяване на междуредията.

Дадохме му думата, защото много наши читатели на вестник "Хоби фермер" искат да си запишат в тетрадките пълна схема за опазване на растенията.

На първо място, важно е да се знае кога е времето за резитба.

Нова тенденция е при планирането на лозовите насаждения на наклонени лозя терени, за разлика от досега възприетата технология, редовете да се правят не напречно на наклона на терена, а направлението им да бъде по наклона.

Останалата част от лозата не трябва да бъде твърде голяма, но все пак се оставя, защото тя е застраховка, която ще позволи на растението да се възстанови в случай на увреждане на младия прираст - тази застраховка не трябва да бъде прекомерна.

За добро разрохкване могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни или с плоскорезни лемежи.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

Report this page